22 Mayıs 2020 Cuma

Yuvacık Barajı’nda su seviyesi yüzde 18’e düştü

Kocaeli’de, içme suyu ihtiyacının karşılandığı Yuvacık Barajı’nda su seviyesi yüzde 18’e düştü. Suyun çekilmesiyle barajdaki köprüler ortaya çıktı.


Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yüzde 18'e düştü

Yuvacık Barajı’nda su seviyesi yüzde 18’e düştü

Kocaeli’de, içme suyu ihtiyacının karşılandığı Yuvacık Barajı’nda su seviyesi yüzde 18’e düştü. Suyun çekilmesiyle barajdaki köprüler ortaya çıktı. Başiskele’de bulunan, 51 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı’nda kurak geçen sonbahar ve kış nedeniyle su oranı düştü.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSU) resmi internet sitesindeki verilere göre, Yuvacık Barajı’nda su seviyesi, 9 milyon 110 bin metreküp ile yüzde 18’e düştü. Baraj suyunun iyice azalmasıyla yaklaşık 20 yıldır su altında bulunan eski 2 köprü iyice ortaya çıktı. Yuvacık Barajı’na Sapanca Gölü’nden takviye yapılırken, beklenen kar ve yağmur ile su seviyesinin artacağı tahmin ediliyor.

Yuvacık Barajı

Yuvacık Barajı, Kirazdere Çayı üzerinde kurulduğu için adı Kirazdere Barajı’dır. Ama Yuvacık Barajı diye anılmaktadır. Baraj iki büyük
derenin birleştiği vadide inşa edilmiştir. Baraj Gölü’nün çevresiyle oluşturduğu güzellikler görülmeye değer. Barajdan Yuvacık’a yemyeşil
ormanlardan çıkıyorsunuz. Yol üzerinde bazı yemek tesisleri bulunuyor.

Bu tesislerde kurulmuş alabalık çiftlikleri bulunmaktadır. Bu çiftlikleri ziyaret ederek alabalıklarınızı seçebilir, kiremitte pişirterek size servis
edilmesini keyifle bekleyebilirsiniz. Eğer isterseniz yiyeceğinizi kendiniz getirip piknik de yapabilirsiniz. Halkının büyük çoğunluğu Karadenizli olan bu törede her şey tamamen Karadeniz mutfağı üzerine kuruludur. Bu lezzetleri tattıktan sonra çevreye kurulmuş olan hamaklara uzanın gözlerini kapatın, suyun ve kuşların sesini dinleyerek önce ruhunuzu dinlendirin. Yuvacık Barajı gölünde amatör olarak balık tatmanın zevklerini yaşayabilirsiniz.

YAZAR: Onur Torunoğlu

Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kendini karantina altına aldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir