20 Mayıs 2020 Çarşamba

Lokantacılar İzmit’te bir toplantı yaptı

Lokantacılar İzmit’te sektör ile ilgili sıkıntılara yönelik basın toplantı düzenledi. Yapılan açıklamada en büyük sorunun çorba çeşmeleri olduğu belirtildi.


Lokantacılar İzmit’te bir toplantı yaptı

Lokantacılar İzmit’te sektör ile ilgili sıkıntılara yönelik basın toplantı düzenledi.

Kocaeli Lokantacılar, Aşçılar, Kebapçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi ve üyeleri lokantacıların sorularını konuşmak üzere istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda esnaf çorba çeşmelerinde şikayetini ifade ederken, oda başkanı ise çözüm önerisinde bulundu. Toplam 980 üyesi bulunan oda, ilk defa bir oda üyeleri ile bir araya gelip istişare toplantısı gerçekleştirdikten sonra basın toplantısı düzenlendi.

Lokantacı esnafının sıkıntısı çok

Oda Başkanı Hikmet Özdemir, “Bugünkü toplantımızın gayesi lokantacılar odasının toplantısını ilkini gerçekleştirmek. Amacımız esnafımız bölgedeki sıkıntılarını konuşmak. Biz odamız olarak üyelerimiz tek tek ziyaret edemiyoruz. Çok dağınık bölgelerimizi var. Tek tek ziyaret edemediğimiz için istişare toplantısı düzenleme kararı aldık. Esnafımızın sıkıntısı çok. Tarım İl Müdürlüğü denetimlere geliyor. Gelsin bundan gurur duyuyoruz. Diyorlar ki şu eksikliklerini tamamlayın. Tamamlıyoruz, başka bir ekip geliyor başka bir sorun söylüyor. Kimin ne istediği belli değil. Biz ne yapacağımız konusunda çelişkide kalıyoruz” İfadelerini kullandı.

Çorba çeşmeleri kaldırılmalı

Karagöz Esnaf Lokantası sahibi Mustafa Akbaş Çorba çeşmeleri ile ilgili sıkıntılarını belirtti. Akbaş başkana şikayetini belirtirken, “Ben çorba çeşmelerinin İzmit Belediyesi tarafından kaldırılmasını istiyorum. Ben Nevzat Başkan ile bunu kavgasını bire bir verdim. Hep birlikte birlik olup daha çok kalabalık olmamız gerekiyor. Kocaeli’de 800 küsür lokanta olduğu söyleniyor. Bu üzücü bir durum. Çorba çeşmelerini konuştuğumuzda Nevzat Başkan bana dedi ki ben doktorum sabah insanlar işe giderken metabolizmalarının çalışması için önemli tarzında bir açıklama yaptı. Birazcık araştırdım, işin içinden rant meseleleri çıktı. Hakikaten bakıyorum, elinde bardaklarla lokantaların önünden geçiyor insanlar. Etkilenmemek elde değil. Benim artık sabahları sattığım çorba 35-40 tane ben bu sayı ile nasıl kiramı ödeyeyim. Belediyeler vatandaşa hizmet yapsın yemek yapmasın” dedi.

YAZAR: Ömer Yılmaz

Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi 2017 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kocaeli'de mutfak gideri arttı

Kocaeli’de mutfak gideri arttı

Kocaeli'de fakirlik sınırına yakın 4 kişilik bir ailenin dengeli ve ekonomik beslenebilmesi için gerekli mutfak gideri yüzde 0,19 oranında arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir