21 Nisan 2020 Salı

Kocaeli’de mutfak gideri arttı

Kocaeli’de fakirlik sınırına yakın 4 kişilik bir ailenin dengeli ve ekonomik beslenebilmesi için gerekli mutfak gideri yüzde 0,19 oranında arttı.


Kocaeli'de mutfak gideri arttı

Kocaeli’de fakirlik sınırına yakın 4 kişilik bir ailenin dengeli ve ekonomik beslenebilmesi için gerekli mutfak gideri yüzde 0,19 oranında arttı.

Kocaeli Ticaret Odası’nın aylık fiyat araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin dengeli beslenebilmesi için gerekli mutfak gideri Ekim ayında 816,73 lira iken, kasım ayında 818,29 lira olarak belirlendi. Kasım ayı içerisinde genel bir değerlendirme yapıldığında, yüzde 13,05 oranındaki artış ile tekel maddeleri fiyatları en yüksek artış kaydeden ürün grubu oldu. Bu ürün grubunu, yüzde 1,33 ile sebze fiyatları izledi.

Lpg fiyatı arttı

Kasım ayı içerisinde yüzde 14,52 ile balık fiyatları en yüksek düşüşü gerçekleştiren ürün grubu oldu. Balık fiyatlarını yüzde 3,51 düşüş ile kuruyemiş fiyatları, yüzde 0,46 ile kırtasiye fiyatları, yüzde 0,20 ile temizlik maddeleri fiyatı ve yüzde 0,09 ile temel gıda maddeleri takip etti. Ay içerisinde kurşunsuz 95 oktan benzin, kurşunsuz 97 oktan benzin ve motorin fiyatında değişiklik olmazken, LPG fiyatında yüzde 1,39 oranında artış gerçekleşti. 4 kişilik bir ailenin 2011 Kasım ayında 758,83 lira olan mutfak bütçesi, geçen bir yıllık süre içerisinde yüzde 7,84 arttı.

YAZAR: Ömer Yılmaz

Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi 2017 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lokantacılar İzmit’te bir toplantı yaptı

Lokantacılar İzmit’te bir toplantı yaptı

Lokantacılar İzmit’te sektör ile ilgili sıkıntılara yönelik basın toplantı düzenledi. Yapılan açıklamada en büyük sorunun çorba çeşmeleri olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir