30 Mart 2020 Pazartesi

İzmit’teki bir kazı çalışmasında kemikler bulundu

İzmit Bağçeşme Ali Osman Topal Stadı’nın yanında yapılacak olan öğrenci yurdu inşaasında kazı çalışması yapılırken insan kemiklerine benzeyen kalıntılara rastlandı.


İzmit'teki bir kazı çalışmasında kemikler bulundu

İzmit Bağçeşme Ali Osman Topal Stadı’nın yanında yapılacak olan öğrenci yurdu inşaasında kazı çalışması yapılırken insan kemiklerine benzeyen kalıntılara rastlandı.

İzmit Bağçeşme Ali Osman Topal Stadı’nın yanında yapılacak olan öğrenci yurdu inşaasında kazı çalışması yapılırken insan kemiklerine benzeyen kalıntılara rastlandı. Kepçe operatörünün farketmesiyle kazı çalışması yapan işçiler gördükleri karşısında şok oldu. İşçilerin polis ekiplerine haber vermesiyle olay yeri inceleme ve müze yetkileri kemiklerin bulunduğu yere gelerek incelemelerde bulundu. Lahit bir mezara benzeyen etrafı taşlarla çevrilmiş bölgede bulunan kemiklerin müze araştırmacısı Tuba Çavuşoğlu’nun yaptığı incelemeler sonrasında insan kemikleri olduğu belirtti.

Bizans dönemine ait

Olay yeri inceleme ekipleri ile birlikte kemiklerin bulunduğu yere gelen müze araştırmacısı Tuba Çavuşoğlu, mezarın bizans döneminde kalma bir halk mezarı olduğunu ‘sal’ taşlarıyla çevrilmiş çukurun bizans döneminde yaşayan halkın öldükten sonra bu tarzda mezar yapılarak gömüldüğünü belirtti. Kemiklerin bir poşete koyulup müzeye götüreleceğini belirten Çavuşoğlu,  kemiklerin kesin olarak hangi döneme ait olduğu yapılan araştırmalar sonunda belli olacağını belirtti. Ayrıca devam eden öğrenci yurdu inşaatının bir bölümünde araştırma çalışmaları yapılacağı için inşaat çalışmalarının bir bölümünün durdurulacağı öğrenildi.

14 Yaşındaki İzmit Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencisi Şeyma Mollaosmanoğlu isimli kız öğrenci sabah saatlerinde okula gidiyorum diye evden çıktı. Bu saate kadar kızlarının eve gelmemesinden dolayı paniğe kapılan ailesi durumu polis ekiplerine haber verdi. 1.65 boylarında olan ve üzerinde İzmit Kız Teknik ve Meslek Lisesi üniforması bulunan kız öğrenciyi görenlerin veya tanıyanların 155 polis ihbar hattına haber verilmesi isteniyor.

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilecik'te 35 asker coronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı

Bilecik’te 35 asker coronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı

Bilecik 9'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığına teslim olmak için gelen 35 asker; yüksek ateş, boğaz ağrısı ve kuru öksürük şikâyetleri üzerine yeni tip coronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir