30 Mart 2020 Pazartesi

Gölcük Tersanesi’nde bir işçide koronavirüs tespit edildi

Gölcük Tersane Komutanlığı’nın elektrik atölyesindeki bobinaj kısmında çalışan bir işçide koronavirüs vakası tespit edildi.


Gölcük Tersanesi’nde bir işçide koronavirüs tespit edildi

Gölcük Tersane Komutanlığı’nın elektrik atölyesindeki bobinaj kısmında çalışan bir işçide koronavirüs vakası tespit edildi. Aynı kısımda çalışan 7-8 civarındaki işçiye de test yapıldı. İşçilerin test sonucu negatif çıktı ancak işçiler oldukça tedirgin.

Donanma Komutanlığına bağlı Gölcük Tersane Komutanlığı’nda çalışan bir işçide koronovirüs çıktı. Hem fabrika kaynaklarından hem de sendika kaynaklarından doğrulanan olaya göre, Gölcük Tersane Komutanlığı’nın elektrik atölyesindeki bobinaj kısmında çalışan A.K. isimli işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

İdari izin verildi

Bobinaj kısmında çalışan diğer 7-8 işçi de teste girdi. Teste giren işçilerin sonuçları negatif çıktı. Bobinaj kısmında çalışan işçiler idari izinli sayıldı. Öte yandan tersanedeki 60 yaş üstü işçiler ve 60 altı kronik rahatsızlığı olan işlere de idari izin verildi.

Olağanüstü toplantı talep etti

Bu gelişmeler üzerine Harb İş- Sendikası ikinci başkanı Remzi Köstence ve idari sekreter Korkut Gökbayrak Gölcük Tersane Komutanlığı’na bir resmi yazı yazarak tersanede çalışanların tedirgin olduğu ve bu nedenle de İş Sağlığı Güvenlik Kurulunun olağanüstü toplanmasını talep etti.

Yaklaşık 2 bin 500 işçi çalışıyor

Gölcük Tersane Komutanlığı’nda yaklaşık 2 bin 500 işçi çalışıyor. Bu rakam dikkate alındığında ve işçilerin toplu olarak servis kullanması dikkate alındığında işçileri büyük bir riskin beklediği söylenebilir. İşçilerin tamamı idari izin talep ediyor. Ayrıca yeni alınan karar gereği yemekhanede toplu olarak yemek yenmesi yasaklanmış durumda.

Gölcük Tersanesi’nde bir işçide koronavirüs tespit edildi

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilecik'te 35 asker coronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı

Bilecik’te 35 asker coronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı

Bilecik 9'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığına teslim olmak için gelen 35 asker; yüksek ateş, boğaz ağrısı ve kuru öksürük şikâyetleri üzerine yeni tip coronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir