14 Nisan 2020 Salı

Gölcük Nüzhetiye köyünde bir evde yangın çıktı

Gölcük Nüzhetiye köyünde yangın çıktı. Çıkan yangını köylüler söndüremeyince iftaiyeye haber verdi. Ekipler hemen müdahale etti.


Gölcük Nüzhetiye köyünde bir evde yangın çıktı

Gölcük Nüzhetiye köyünde yangın çıktı. Çıkan yangını köylüler söndüremeyince iftaiyeye haber verdi.

Gölcük Nüzhetiye köyünde yangın çıktı. Çıkan yangını söndüremeyen köylüler söndüremeyince iftaiyeye haber verdi. İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için müdahale ediyor.

Gölcük ilçesinin 11 km güney-doğusunda bulunan Nüzhetiye köyünün Osmanlı öncesinde de meskun olduğuna dair bir çok kalıntı bulunmaktadır. 1877/1878 Osmanlı Rus harbinden sonra Murgul’un Baga, Başköy, Kordet, Durça, Ozmal ve Gurbin köyünden göç eden gürcü muhacirleri tarafından kurulmuştur. Zamanın padişahı Sultan Abdülhamit köyün atalarını Hopa iskelesinden vapurla İzmit Saraylı Köyü’ne iskân ettirmiş. Orada bir müddet oturmuşlar, fakat havası sıtmalı olduğundan şimdiki ismi Nüzhetiye, eski ismi Döşeme olan köyü dağ içinde kurmuşlar, yeni bir köy meydana getirmişler. Köye ilk yerleşenlerin çoğu İstanbul’da tahsil görmüş- münevver ve cesur, aynı zamanda çok çalışkan insanlardır.

Gölcük Nüzhetiye köyü

1919 yılında 80 hane 539 nüfuslu bir köydür. Günümüzde Nüzhetiye’nin Sakarbıçkı Osmanlı’nın son zamanlarına kadar köy statüsünde idi. Buranın sakinleri yaklaşık 300 yıl kadar önce Sapanca gölü-Marmara denizi kanal açma teşübbüsü sırasında Doğu Anadolu’dan getirilirek bu civara yerleştirilen Ermeniler idi. Halil Paşa müstegallatından olan bu köyün Halil Paşa Vakfiyesinde ve diğer vesikalarda geçen ismi Sakarbıçkısı’dır ki zamanla dilde Sakarbıçkıya dönüşmüş, 1919 yılında 64 hane mevcut ise de bazı Ermenilerin tehcire maruz kalmaları nedeniyle nüfus bulunmamaktadır.Gölcük’ün muhacir köylerinin her bakımdan büyüklerinden biri olan Nüzhetiye’nin camiini Sultan Abdülhamit Han’ın başmabeyncisi Hacı Ali Paşa yaptırmıştır. Camiye sonradan konulan Latin harfleriyle yazılı bir kitabede inşasının 1878’de başlayıp 1880’de bittiği kayıtlıdır. Camii 1927 senesinde esaslı bir tamir görmüş ve büyütülmüştür. Bu tamir ile ilgili komisyonun üyeliğinde şu zatlar bulunmuştur. Nüzhetiye Muhtarı Faik Efendi, Nüzhetiye İmamı Mehmed Efendi, eşraftan Sertoğullarından Halil oğlu Ahmed Bey, eşrafdan Dilberoğullarından Süleyman Efendi, eşraftan Lazoğullarından Murad Efendi, asker emeklilerinden binbaşı Kadri Bey.Yine Nüzhetiye köyünde vakıf bir medrese kurulmuş, müderrisliğini de Hafız Süleyman Efendi yapmıştır.
Köyün Gürcü Köyü olmasından dolayı Gürcü gelenek ve görenekleri hâkimdir. Köyün büyükleri arasında genellikle Gürcüce konuşulur, köy kahvesinde diğer kahvelerde olduğu gibi okeye ve piştiye değil satranca ve damaya rastlayabilirsiniz. Karadeniz yemeklerine sıkca rastlanır. Eğitim seviyesi en yüksek köy olmakla beraber, hemen her yıl bölgesinde örnek köy seçilmektedir. İzmit’in önde gelen simalarından, eski milli güreşçi rahmetli Rafet ŞİMŞEK bu köydendir.
Köy daha önceleri tipik bir emekli köyü görünümündeyken yaşanan depremden sonra, çevre il ve ilçelerde yaşayan köylülerinde köye dönmesi sonucu nüfusu artmış ve gençleşmiştir.

köyhalkı geçimini tarım ve hayvancılıktan ziyade çevre il ve ilçelerde çalışarak veyahut ticaret yaparak sağlamaktadır.halk eğitime çok önem verir, köydeki üniversite mezunu sayısı bunun ispatıdır.

Köy izmit körfezinin güneyinde samanlı dağlarında 600 m rakımda kurulu bir orman köyüdür. ormanlar, genellikle kayın ve kestane ağaçları ile kaplı olup çeşitlilik arzeden bitki örtüsünün yanında değişik türlerden hayvanlara da ev sahipliği yapmahtadır. dağlarda yöreye mahsus bitkileri ve hayvanları bulmak mümkündür.

köyde her evin önünde bakçe mevcuttur bahçelerde hertürden meyva ağacına raslamak mümkündür.
İzmit ile Gölcük arasında bulunan Nüzhetiye Köyü’nde bir vadi içerisinde bulunan şelalelere gitmek için önce Hisareyn Beldesi’ne, oradan da keyifli bir asfalttan Nüzhetiye Köyü’ne ulaşmanız gerekiyor. Keyifli dedim, çünkü hâlâ yapraklarını dökmemiş ağaçlarla kaplı yamaçların üzerine tırmanan bu yolda seyir molası vermeden ilerlemek çok zor. Hisareyn Beldes’nden yola çıktıktan yedi kilometre sonra ormanın renklerine yaslanmış huzur veren bir dinginliğe sahip Nüzhetiye Köyünü görürsünüz.Köye bir diğer yol ise izmit gölcük yolu bahçecik sapağından sonra yeniköy beldesinden geçerek gitmektedir.bu yoldan giderkende eşsiz manzara karşısında insan hayretler içinde kalır.baharla birlikte yeşilin hertonunu görmek mümkündür nüzhetiye ormanlarında, sonbaharda yeşilin yerini alan sarı ve kızılın renk uyumu, her mevsimin ayrı bi güzelliği olduğunun ispatıdır adeta Herkezin Nüzhetiye köyüne gelip,müsafirperverliğin ne demek olduğunu anlamasını, renklerin birbiri ile uyumunun,doğanın sesinin ve renginin mükemmelliğinin farkına varmasını temenni ederiz.

Kayın ağaçlarının yanı sıra, burada en fazla görülen ağaç kestane. Bu ağaçlardan dökülmüş yapraklar o kadar fazla ki boşlukta yürüyormuş hissine kapılmamak elde değil. Yere serili sarı örtünün içinde sonbahara dizlerinize kadar batmış ilerlerken, Nüzhetiye Deresinin bu renkleri nasıl simetrik iki parçaya ayırdığını görürsünüz. İrili ufaklı şelalecikler ve gölcüklerle süslü patikadan yürüdükçe, bakirleşen doğa daha güzel manzaralarla karşınıza çıkmaya başlıyor.
Ağaçlar çıplak olmasına karşın yeşil, çünkü sarmaşıklar adeta bahçe düzenlemesi yaparcasına ormanı sarmalamış. Yukarılara doğru sapan patikalar sizi yanıltabilir, ancak dere boyunu hiç bırakmadan ilerlemeye devam ederseniz bilin ki doğru yoldasınız. Yürüyüşe başladıktan bir, bir buçuk saat sonra yüzünüze adeta yağmur çiseliyormuş gibi su taneleri çarpmaya başlar. Biraz daha ilerlediğinizde buna bir de uğultu eklenir. Sesi takip ederek yol aldığınızda üzeri yosunlarla kaplı iki büyük kaya bloğun arasına giriverirsiniz. İzini sürdüğünüz dere sola doğru viraj yaparak kaya bloğun arasında kaybolur. Çünkü o şirin, küçük derenin dinginliği ve sessizliği, insanı büyüleyen, biraz da ürperten büyük şelalenin habercisidir. Çok heybetli şelaleler görmüş, altlarındaki gölcüklerde yüzmüş birisi olarak Nüzhetiye Şelalesinin kendine has bir gizemi olduğunu söyleyebilirim. Onu yanıbaşındaki şehirden saklayan kaya duvarlar ve yosunlar insanı kaçınılmaz olarak şelalenin yanına kadar çekiyor.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Bunların yanı sıra birçok köyde olmayan ADSL hizmeti Nüzhetiye,bir diğer adı ile Döşeme köyünde mevcuttur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Gölcük merkezinden köye,sabah ve aksam birer sefer olmak üzere,günde toplam 2 sefer toplu tasıma aracları kalkmaktadır.elektrik ve sabit telefon vardır.

YAZAR: Onur Torunoğlu

Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kendini karantina altına aldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir