22 Mayıs 2020 Cuma

Gebze’de fabrikada yangın çıktı


Gebze'de fabrikada yangın çıktı

Gebze’de Pelitli Köyü civarlarında üretim yapan bir kimya fabrikasında yangın çıktı.

Gebze’de Pelitli Köyü civarlarında üretim yapan bir kimya fabrikasında yangın çıktı. Yangın esnasında herhangi bir can kaybı olmaması teselli kaynağı oldu. Zaman zaman meydana gelen patlamalar nedeniyle itfaiye güçlükle müdahale ederken fabrikada hasar büyük oldu.

aş yapıştırıcı ve dolgular, koruyucu kimyasallar, zemin parlatma ve bakım kimyasalları, temizlik ve bakım kimyasalları, ahşap bakım ve koruma kimyasalları, testere ve elmas kesiciler üreten Elkay Kimya Fabrikası’nda bugün saat 15.30 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Ürünlerini 50 ülkeye ihraç eden Elkay Kimya Fabrikası’nda bugün 23 Nisan Bayramı tatili nedeniyle çalışma yapılmıyordu. Fabrikanın girişindeki depodan başladığı belirtilen yangın, kısa sürede kimyasal maddelerin tutuşmasıyla diğer bölümlere sıçradı.

Yangına önce Gebze Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti, ardından Tuzla ve İzmit başta olmak üzere çevredeki itfaiye grupları takviye için geldi. Çevreyi simsiyah duman kaplarken, kimyasal maddelerin bulunduğu tank ve ambalajların sık sık patlaması nedeniyle, söndürme çalışmaları güçlükle sürdürülebildi. Bu arada fabrika içindeki bir traktör ve kamyon da tamamen yandı. Yangın saat 17.30 sıralarında kontrol altına alınırken, fabrikada hasarın büyük olduğu belirtildi.

Can kaybı olmaması teselli oldu

Gebze Kaymakamı olay yerinde incelemenin ardından yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre fabrikanın kullanılmaz hale geldiği söyledi. Yangının neden olduğu zararın 15 milyon lirayı bulacağı ileri sürüldü. Fabrikada çıkan yangın saat 19.30 sıralarında kimyasalların büyük bir bölümünün yanmasıyla etkisini kaybetmeye başladı. Siyah dumanlar bu saatlerde beyaza dönüşmeye başlarken, olay yerinde inceleme yapan Gebze Kaymakamı, can kaybı olmamasının teselli olduğunu söyledi.

YAZAR: Onur Torunoğlu

Gölcük Atatürk Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kendini karantina altına aldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir