22 Mayıs 2020 Cuma

Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, “Bu son olsun” dedi

Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, “Bu son olsun” dedi. Çocuk korkar sen susma suça ortak olma sloganın atıldığı eyleme mahalleli de destek verdi.


Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Bu son olsun dedi

Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, “Bu son olsun” dedi.

Derincenin Yenikent Mahallesinde geçtiğimiz günlerde yaşanan istismar olayıyla ilgili Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma eylem gerçekleştirdi. Yenikent Muhtarlığı önünde toplanan Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar “Bu son olsun” dedi. Çocuk korkar, sen susma, suça ortak olma sloganın atıldığı ve dövizlerin de taşındığı eyleme mahalleli kadınlar da destek verdi.

Sokaklar çocuklarımız için güvenli değil

Yapılan basın açıklamasını okuyan Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyesi Elif Yetiğin güvende olmadıklarını söyledi. İstismarcının elini kolunu sallyarak gezdiğini belirten Yetiğin “Geçtiğimiz günlerde Yenikent Mahallesinde okula giden bir çocuk dedesi yaşında birisi tarafından sokak ortasında istismara uğradı. Her güne yeni bir çocuk istismarı tecavüz ve kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Artık uzağımızda değil kapımıza kadar dayanmış durumda. Hepimizin çocuğu torunu yüzlerce öğrence okuluna gelip gidiyor. Kimisi ailesiyle ama büyük bir çoğunluğu yalnız okula gitmek zorunda kalıyor. Ancak görüyoruz ki biz kadınlar için güvenli olmadığı açık olan sokaklar çocuklarımız için de güvenli değil. İstismarcı şuan elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. Elinde güvenlik kamerası görüntüsü olan dükkanların bunları paylaşmasını ve istismarcının biran önce yakalanmasını istiyoruz. Güvende değiliz ve güvende olduğumuz sokaklar istiyoruz” dedi.

Yasalar kadını ve çocuğu korumalı

Olayın takipçisi olacaklarını belirten Yetiğin Bizler bu koşulda dahi güvende değilsek çocuklarımız ve bizler her gün istismarla tecavüzle ölümle karşı karşıya kalıyorken bizleri koruyan 6284 sayılı kanundan ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Bunları kaldırmaya değil kadını ve çocuğu daha fazla koruyan yasalar gündeme getirilsin. Çocuğun istismarcısıyla evlendirilmesini değil çocuğun yararını düşünen geleceğe aydınlık gençler yetiştirecek mekanizmaları hayata geçirin. Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Ne hayatlarımızdan ne de haklarımızdan vazgeçeceğiz. Bir kez daha bu gibi olayların yaşanmaması için kadınları derneğimizle birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bu olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha yineliyoruz ifadelerini kullandı.

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kendini karantina altına aldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir