22 Mayıs 2020 Cuma

2019’da Kocaeli’de 12 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019 kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 2019’da Kocaeli’de 12 kadının öldürüldüğü ortaya çıktı.


2019'da Kocaeli'de 12 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019 kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 2019’da Kocaeli’de 12 kadının öldürüldüğü ortaya çıktı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019 kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Türkiye’de 2019 yılında aylık yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerden yararlanarak hazırlanan rapora göre, Türkiye genelinde 2019 yılında 474 kadının erkekler tarafından öldürdü.

12 ayda 12 kadın öldürüldü

Kocaeli’de ise derlene bilgilere göre, 12 ayda 12 kadın öldürüldü. Neredeyse her ay bir kadının öldürüldüğü Kocaeli’de, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında birer kadın cinayet kurban gitti. En acı ay ise mayıs ayıydı. Mayıs ayında Kocaeli’de 3 kadın öldürüldü. Yine Temmuz ve Ekim ayında ise ikişer kadın cinayete kurban gitti. Kocaeli’de son kadın cinayeti ise 12 Aralık günü yaşandı. Darıca’da Orhan Şahin evde tartıştığı eşi Aslı Şahin’i sopayla dövdükten sonra boğarak öldürdü.

Şiddet devam ediyor

2019 yılında işlenen kadın cinayetlerinin 115’ü şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 218 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 27’si ekonomik bahaneyle, 114’ü boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. İzmit Haber editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Angela Merkel kendini karantina altına aldığını duyurdu

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kendini karantina altına aldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir